Grc prekast; Neden?

  • Home
  • /
  • Grc prekast; Neden?

grc prekast; yapı sektöründe yenilikçi, dayanaklı, esnek, mukavim, hafif oluşu ile kısa sürede sektörün vazgeçilmezi olmuştur. Donatı olarak kullandığı lifler nedeni ile sınır tanımayan formlarda üretilebilen grc prekast, mimarlara da sonsuz doku ve formda tasarım yapma imkânı vermektedir. Özellikle hareketli cephelerin vazgeçilmezi olan grc, standart olarak 12-18 mm arasında üretilmektedir. Kalınlığı arttırarak güneş kırıcılar yada farklı mimari ihtiyaçlara hizmet etmek de mümkündür. Kalıpta üretilmesinin avantajını da kullanarak çok çeşitli formlar ve yüzeyde tekstürler aynı yapı elemanı içerinde hibrit kalıplarda oluşturulabilinir.

Diğer cephe elemanlarının aksine doğal olması nedeni ile doğaya tam uyumlu olan grc prekastlar, lifli yapısı sayesinde mükemmel esneme yeteneğine sahiptir. Fark yaratma arayışında olan mimarlar; küresel, elips veya helezonik formda tasarımları, grc ile sunduğu sonsuz çözümlerle uygulayabilirler.

Grc, cephede birden çok malzemeyi tek çatı altında toplayan yapısı nedeni ile yapılara hız ve zaman kazandırmaktadır. Grc’nin özelliklerini keşfetmesi ve projelerinde bu ürüne daha fazla yer vermesi ile kullanım alanı daha da yaygınlaşmıştır.

Grc üretimi; ciddi bilgi birikimi, yetkin teknik kadrosu, sürekli yenilenen ve gelişen AR-GE çalışması, iç içe geçmiş üretim süreçleri nedeni ile organizasyon ve planlama yeteneği gerektirmektedir. Büyüyen ve çeşitlenen pazar ihtiyaçları ve uygun fiyat arayışları bir dizi özel çözümleme ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Prekast, 15mm ortalama kalınlığın arkasında deprem ve rüzgar yüklerine göre statik hesabı yapılmış karkası barındırır. Karkas istenilmeyen özel durumlarda çekme testi yapılmış özel bağlantı aparatları ile de prekast elemanların üretilmesi mümkündür. GRC – FİBERTON, kaynak esnasında gerek çeliğin ısı ile kalınlığının azalması gerekse de çelik içerisindeki suyun bünyesinden ayrıştırılması sebebiyle 2,5mm kalınlığın altında karkas kullanmamaktadır.

Statik Hesaplamanın Grc Prekast İçin Önemi

Yapılan statik hesaplamalar, uygulamada mekanik montaj yapılmasını zorunlu kılar. Kaynakla yapılan montaj, şantiye koşullarında ve elektrod ile yapılmakta olduğundan kontrolü zor bir yöntemdir. Bu sebeple GRC-Fiberton tüm projelerinde mecbur kalmadıkça kaynaklı montaj yerine mekanik montajı uygular. 

Mukavim

Grc, cam elyaf donatısı sayesinde sınır tanımayan formlara imkan sağlayabilmesinin yanı sıra esnek ve oldukça mukavimdir. Bu özellikleri Grc’yi oldukça uzun ömürlü kılmaktadır.

Hızlı

Fabrikada üretilerek uygulama alanına getirilen grc, çeşitli ekipman ve montaj teknikleri kullanılarak hızla monte edilebilmekte, bu sayede inşaat süresini önemli ölçüde kısaltmaktadır.

Yanmaz

Yanmazlık sınıfı DIN 4102 normuna göre A-1’dir ve alev karşısında bütünlüğünü korur. Alevin yapıya girmesini engellediği gibi diğer tarafa 140°C’tan fazla sıcaklık iletmez, termal bir düzenleyici görevi görür.

Hafif

grc, karakteristik özelliği gereği incedir ve konvensiyonel betonlara ve ön gerilimli prekast betonlara göre çok daha hafiftir. Kabuk yapısı ve 15 mm kalınlığı grc’yi vazgeçilmez kılar.

Çevreci

Fabrika ortamında, atıkları geri dönüştürülerek üretilen grc, daha az beton ve çelik kullanır, inşaatta gürültüyü ve su miktarını minimize eder. Bu özellikleri sayesinde son derece çevrecidir.

Yalıtımlı

GRC – Fiberton Cepheder üyesidir.

Kalite ve yönetim belgelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

GRC-FİBERTON GRC PREKAST
Grc Prekast konusunda satış temsilcimiz sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyar.