prekast nedir?

  • Home
  • /
  • prekast nedir?

Prekast Nedir?

Prekast nedir? Ön dökümlü olarak tanımlayabileceğimiz, kalıba dökülen anlamı karşımıza çıkar prekast denilince… Genel tanımlamasının dışında grc (glassfibre reinforced concrete) elemanları için de prekast ifadesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer bir ifadeyle prekast için cam elyaf takviyeli beton da diyebiliriz.

Prekast‘ı Oluşturan Unsurlar

Prekast‘ın olmazsa olmazı olan 4 bileşen ve projenin amacına ve ihtiyaçlarına yönelik kimyasal katkılarla prekastı oluştururuz. Temel bileşenler; beyaz portland çimento, silis kumu (%90 yada üzeri silis içerikli), cam elyafı (alkali dayanımı yüksek ve %16,5 üzerinde Zirkonyum içeren) ve sudur. Kimyasal katkılar ise; akışkanlaştırıcılar ve türevleridir.

PREKAST Nedir? Üretim Yöntemi Nedir?

Üretim yöntemleri arasında premix ve spray olmak üzere temel iki yöntem bulunmaktadır. Büyük elemanların üretiminde ağırlık söz konusu olduğu için mümkün olan en ince kalınlıkta üretim gerekmektedir. Bu sebeple genelde spray metodu bu gibi durumlarda tercih edilir. Premix metodu ise genellikle yüklerin eşit olarak dağıtıldığı, nispeten küçük elemanlarda uygulanır. Balustrad ve payandalar premix ile üretim için uygun olan elemanlardır.

Prekast Üretiminde Kullanılan Kalıp Türleri

Ahşap, Silikon yada Polyester kalıp kullanılmakla birlikte kalıp türü seçiminde esas belirleyici unsur kalıp tekrarı ve kalıbın yüzeyinde yapılması planlanan tekstür ve şekillerdir. Kalıbın üretilecek elemanlara uygun seçilmesi, kalıbın verimli kullanılmasını ve bu sayede birim fiyatın ekonomik seviyede kalmasını sağlar.

Prekast Bağlantı Elemanları

Statik hesaplamalar sonucu gerçekleşen karkas tasarımı, halfen c kanalı ve ped çubuklarının eklenmesi ile tamamlanır. Tasarıma uygun olarak üretilen karkas, prekast malzemenin üretimi esnasında malzemenin içerisine konularak prizlenmeye bırakılır. Böylelikle, prizlenen eleman, monoblok olarak hareket eder. Karkas yapılırken dikkat edilecek nokta, halfen c kanalının ve ped çubuklarının kutu profillere kaynak yapılması esnasında yüksek ısı ile kutu profillerinin en az zararı görmesidir. Kaynak sırasında oluşan ısı, çeliğin içerisindeki suyun kaybolmasına, dolayısıyla çeliğin gevrekleşmesine sebebiyet verir. Bu sebeple çelik 2mm’den az tercih edilmemelidir. GRC – FİBERTON prekast elamanlarının karkaslarında 2.5 mm den küçük kutu profil kullanmamaktadır.

Prekast Nedir?
Prekast Nedir? sorusunun cevabı ve diğer prekast sorularınızla ilgili satış departmanımızla iletişime geçebilirsiniz.