• GRC Prekast Avantajları , GFRC (glassfibre reinforced concrete) Prekast Avantajları Hakkında

  Prekast Cephe Avantajları

  GFRC (glassfibre reinforced concrete) Prekast Cephe Avantajları Hakkında

  Prekastın avantajları arasında bir çok konu sayılabilmektedir. Bunlar, pek çok yüzey ve dokuda üretilebilir olması, düşük ağırlık, depreme karşı yüksek dayanım, kaplandığı cephe boyunca iç alanda efektif kullanım, yüksek ısı yalıtımı, sağlam ve darbelere dayanıklı, yanmaz ve su emilim değerinin düşük olması, 39 db ses izolasyonu, üretim ebatlarının projeye özgü yapılabilmesi, mekanik montaja uygunluğu ve yüksek rüzgar dayanımıdır.

  GFRC Glassfibre reinforced concrete prekast cephe avantajları bahsi geçen sebeplerden ötürü giderek artan talep görmektedir.

  Hızlı Üretim

  Proje aşamalarından ayrı olarak üretilmektedir. Bu sayede sahanın montaja hazır hale gelmesi ile birlikte uygulamanın yapılabilmesi mümkün olur.

  Prekast Cephe Avantajları : Özgün Tasarım

  Şüphesiz mimarlara özgü tasarımı mümkün kılar. Bu sayede, farklı ve yaratıcı tasarımların hayata geçirilmesine imkan verir. Fiberton A.Ş. pek çok yazılımı kullanarak beton elemanların cephede en verimli ve en uygun biçimde yapılabilmesini sağlamaktadır.

  Yalıtımlı Üretilebilme

  GFRC Beton dış cephe kaplamalarının kendi ısı yalıtım özelliği haricinde ilaveten yalıtım uygulanabilmektedir. Taş yünü, mineral yün yada başka yalıtım malzemesinin beton elemanlar içerisine yerleştirilerek istenen ısıl değere ulaşması sağlanır.

  TSE standartlarında üretim yapan FİBERTON, dünya çapında Cam Elyaf Takviyeli Beton Üreticileri Derneği olan GRCA üyesidir. Ayrıca, FİBERTON A.Ş. , ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, 14001 Çevre Yönetim Sistemi, 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemine sahiptir. Prekast Cephe avantajları hakkında daha detaylı bilgi için satış departmanımızla iletişime geçebilirsiniz.

  Doku Ve Yüzey Çeşitliliği

  Prekast cephe avantajları arasında yer alan bir diğer özellik ise doku ve yüzey çeşitliliğidir. Modeli oluşturulan pek çok yüzeyin kalıbı yapıldıktan sonra üretimi mümkündür. İster doğal taş, ister traverten yada brüt beton gibi yüzeylerde prekast cephe elemanlarına sahip olabilirsiniz. Ayrıca reflektif fosfor karışım içerisine eklenerek geceleri renkli beton prekast cephe elemanları da elde etmek mümkündür.

  İç Mekanlarda Alana Verimliliği

  Prekast cephe elemanları yapıların dış kontürlerine mekanik olarak montajı yapıldığından dolayı ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Bu avantaj, prekast cephenin uygulandığı alanlarda 15 cm e varan net verimlilik sağlamaktadır.

  Sağlam ve Darbelere Dayanıklı

  Prekast cephe (GFRC/GRC) kaplama ürünlerinde, GRCA onaylı, Cem-FIL ya da Nippon markalı yüksek alkali dayanıklı cam elyaf kullanılmaktadır. Kalitesiz cam elyafı, 28 gün içinde beton içerisindeki alkali elementler ile reaksiyona girerek erimektedir. Böylelikle, beton içerisinde boşluklar oluşmakta ve prekast cephe malzemesinin fiziksel dayanımı düşmektedir.

  Düşük Su Emilim Değeri

  Prekast cephenin tercih edilmesindeki en önemli avantajlardan birisi ise su emilim değeridir. Prekast cephe elemanları düşük su emilim değeri sayesinde yapılarda güvenle kullanılmaktadır. Ayrıca yüzeye uygulanabilen ilave kimyasallar ile prekast cephelere ilave koruma da sağlanmaktadır. Diğer bir yöntem de yüzeye boya uygulanmasıdır. Derzli sistemlerde cephenin su geçirimini kaldırmak için derz aralarına fitil ve mastik uygulaması da yapılmaktadır.

  Üretim Ebatlarının Projeye Özgü Yapılabilmesi

  Projenin ihtiyacı olan prekast cephe elemanlarının her ebatta üretilmesi mümkündür. Bu noktada, sınırlayıcı olan panel ebatlarının lojistik açıdan uygunluğudur. Karayolları kanunlarına göre max. yükseklik ve araç ebatlarına göre bu boyutlar sınırlandırılır.

  Yüksek Rüzgar Dayanımı

  Paneller tasarım aşamasında SAP 2000 programı kullanılarak modellenir. Böylelikle prekast cephe üzerine gelecek rüzgar yükleri geçmiş yılların ortalama değerlerine göre panele aktarılır. Bu işlemin sonucunda paneller üzerine yükler hesaplanarak, prekast cephenin üzerine gelecek yüklere karşı direnç sağlanmış olur.

  Düşük Ağırlık

  GFRC/GRC prekast cephe kaplamaları geleneksel sistemlere göre hafiftir. 15 mm kalınlığında üretilen paneller karkasla birlikte ortalama ağırlığı 45 kg/m2 civarında olmaktadır. UHPC prekast ürünlerde is standart kalınlık 20 mm olup, konstrüksiyon hariç ağırlığı 30 kg/m2 civarındadır.

  Depreme Karşı Yüksek Dayanım

  Prekast cephe (GFRC/GRC) kaplama, mekanik montaj kullanılarak yapılara sabitlenmektedir. Geleneksel prekast elemanlarda kullanılan çelik karkas sistemi, 8mm kalınlığında çelik çubuklar ile prekast kabuğa dahil edilmektedir. Bu ped çubukları, depremde prekast elemanlara gelecek yükleri sönümleyerek, yapıların cephelerinin güvende kalmasını sağlar. SAP 2000 programı ile yükler simüle edilerek olası bir deprem esnasında ortaya çıkabilecek yüklerin yer değiştirmesi sorununu çözmeyi hedefliyoruz.

  Yanmaz

  Prekast cephe (GRC) kaplama elemanları A1 sınıfı yanmaz özelliğe sahip olmaktadır. Bu sebeple yapıların cephelerinde güvenle kullanılmaktadır. Aleve maruz kaldığı zaman bile tutuşma olmaz, zehirli duman salınımı gerçekleştirmez.

  Ses İzolasyonu

  15 mm kalınlığındaki prekast cephe elemanları 39 db ses seviyesini absorbe eder. Ayrıca ilave taş yünü yada diğer kaplama elemanları ile birlikte bu değer arttırılmaktadır.

  Mekanik Montaja Uygunluk

  Karkasla birlikte üretilen ya da sonradan bir konstrüksiyona bağlanabilen prekast cephe elemanları mekanik olarak montaj edilmektedir. Mekanik montaj, cephenin hızlı bir şekilde tamamlanmasına imkan verir.

  Prekast Cephe Avantajları neden önemli? GFRC (glassfibre reinforced concrete) Prekast Nedir?

  GFRC (glassfibre reinforced concrete) prekast nedir sorusunun en basit ifadesi cam elyaf takviyeli beton olarak tanımlanmasıdır. Diğer bir deyişle, prekast yani ön dökümlü olarak tanımlanır. Özellikle günümüzde dış cephe beton türevi kaplamalarda ön plana çıkmaktadır. Dayanıklı yapısı yapılarda üzün ömürlü olasını sağlar. Aynı zamanda 12-18 mm kalınlığı sayesinde geleneksel betona göre oldukça hafiftir. Çeşitli kalıp türlerinde üretilebildiğinden, tasarımda esneklik sağlar. Tasarımcıların hayallerini gerçekleştirebilen yapı malzemesi olarak beğenilerine sunulmaktadır. Doku ve yüzeyde yapılması istenen değişikliklere de aynı şekilde imkan verir.

  İçerisinde kullanılan alkali dayanımlı elyaf sayesinde 3 boyutlu olarak direnç sağlanır. Ayrıca elyaf sayesinde korozyon olmamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı gfrc dış cephe kaplama beton elemanları popülerliğini gittikçe arttırmaktadır.

  Çevre dostu olan beton cephe kaplamaları, doğaya en az zararı vermektedir. Geri dönüşüm özelliği sayesinde, beton elemanlar agrega olarak kullanılmaktadır. Böylelikle zemin stabilizasyonu  veya bordür taşı üretimi yapılmaktadır.

  Depreme karşı güvenle kullanılması esnek yapısı sayesinde gerçekleşir. Böylelikle farklı formlardaki malzemelerin birbiri ile uyum içerisinde çalışmasına imkan verir.

  Binanın yapısına göre farklı montaj türleri belirlenmektedir. Statik hesaplar ile güvenceye alınan bu sistemler, zati yük, deprem yükü ve rüzgar yükü açısından da değerlendirilmektedir.

  Proje aşamasında üretilir, zaman yönetimi etkin kullanılır. Dolayısıyla, verimlilik için, yüksek bilgi birikimi, Ar-Ge becerisi, planlama ve kaynak yönetimi becerisi, ekipman ve eldeki olanakların yetkin bir biçimde kullanılması gerekmektedir. Fiberton A.Ş., uzman kadrosu ile süreçlerin tümünde yardımcınızdır.

  Gelişmekte olan pazarı ve ihtiyaçlarını sürekli takip ederek piyasaya yön vermekteyiz.

  GFRC (glassfibre reinforced concrete) Prekast Cephe Avantajları Özellikleri

  Dayanıklı

  60 yılda sadece 1mm yüzey kaybı ile yıllara meydan okumaktadır.

  GFRC (glassfibre reinforced concrete) Prekast Yangın Dayanımı

  A1 standardına uygun, alev almayan, nihayetinde yanmazdır.

  Çevre Dostu

  Geri dönüşüm özelliği malzemenin farklı formasyonlarda oluşturulmaktadır. Ayrıca daha az beton ve çelik kullanarak inşaattaki gürültü ve su miktarını azaltmaktadır.

  Diğer bilgilendirmelerimiz için lütfen tıklayın.

  Benzer Yazılarımız