SSS

SSS – Sıkça Sorulan Sorular bölümünde, genellikle merak edilen konuları bir çatı altında toparlamaya çalıştık. Prekast (GFRC/GRC) konularında sizlere daha detaylı bilgi vermeyi hedefledik. Böylelikle, GFRC/GRC ürünlerinin daha anlaşılır olmasını ve bilinçli tüketicilerin oluşmasını hedefler. Ayrıca, her türlü sorunuz ile ilgili bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Proje

Statik hesapları siz mi yapıyorsunuz ?

Statik hesapları siz mi yapıyorsunuz ?

SSS Sıkça Sorulan Sorular arasında yer alan bu konu mühendislik çözümlerinin bir gereği olduğundan Fiberton A.Ş., prekast ürünlerinin statik hesaplamalarını kendi bünyesinde yapmaktadır. Ancak, iş sahibinin cephede bulunan diğer ürünleri de kapsayacak şekilde genel bir statik yük  hesaplamalarını yaptırması gerekmektedir.

Bu ürünün montajı hangi aşamada olmalı ve cephedeki diğer ürünleri düşünürsek sıralama nasıl olmalı?

Bu ürünün montajı hangi aşamada olmalı ve cephedeki diğer ürünleri düşünürsek sıralama nasıl olmalı?

Betonarme den hemen sonra ve diğer cephe ve doğrama uygulamalarından önce olmalıdır. Aslında, ideal yöntem iş sahibinin koordinasyonunda hazırlanacak iş programına göre monte edilmesidir.

Teklif alma süreci nasıl başlıyor ?

Teklif alma süreci nasıl başlıyor ?

Sağlıklı bir Teklif süreci için mutlak anlamda işe ait CAD projelerinin eksiksiz gelmesidir. Beraberinde, projeler ile birlikte, uygulamanın yapılacağı bölgeye ait fotoğraflar ve diğer bilgiler önemlidir.

Proje detaylarını siz mi çözüyorsunuz ? Süreci anlatır mısınız ?

Proje detaylarını siz mi çözüyorsunuz ? Süreci anlatır mısınız ?

Sözleşmesi yapılan projelerin her türlü uygulama projeler teknik ofisimizce hazırlanmaktadır. Sonrasında, hazırlanan uygulama projeleri iş sahibinin onayına sunulmaktadır. Böylelikle, onay sonrasında üretime geçilmektedir. Neticede, işverence onaylanan projeler kesin ve iki taraf açısından bağlayıcıdır.

Metraj hesaplandıktan sonra proje sonunda metraj değişikliği olur mu?

Metraj hesaplandıktan sonra proje sonunda metraj değişikliği olur mu ?

Teklif ve sözleşme esnasında oluşan metrajlar öngörüdür. Bu yüzden, kesin metraj sözleşme sonrası hazırlanacak uygulama projeleri ile netleşmektedir. Her zaman, hakedişe esas metrajlar uygulama projeleri ile oluşan metrajlardır.

Teklif verirken metrajı siz mi hesaplıyorsunuz ?

SSS Sıkça Sorulan Sorular – Teklif verirken metrajı siz mi hesaplıyorsunuz ?

Elde varsa hazır icmallerin paylaşılması durumunda hızlı teklif hazırlanabilmektedir. Ancak, bunun olmaması durumunda gönderilen projeler üzerinden metraj hesaplamaları tarafımızca yapılmaktadır.

Üretim

Farklı doku ve şekilde üretim yapılabiliyor mu?

Farklı doku ve şekilde üretim yapılabiliyor mu?

Prekastlar (GFRC/GRC)  donatı olarak kullanılan elyaf lifler sayesinde her şekil ve formda üretim yapılabilmektedir. GFRC’nin en ayırt edici özelliklerindendir. Şirket arşivlerinde sayısız desen ve form bulunmaktadır. Ayrıca proje gereklilikleri dikkate alınarak şirket bünyesinde görevli tasarımcı ve heykeltıraşlar istenen desen ve formu tasarlayabilmektedirler. Sıkça sorulan sorular kapsamında yer alan benzer bir konu ise doku ve formların talebe göre yapılıp yapılamayacağıdır ki, FİBERTON A.Ş. olarak sloganımız “Hayallerinizi Gerçekleştirelim”dir.

GRC Prekastlar maximum ve minimum üretim ölçüleri nelerdir ?

GFRC Prekastlar maximum ve minimum üretim ölçüleri nelerdir ?

GFRC Prekastlar donatı olarak kullanılan elyaf lifler sayesinde esnek ve çatlamayan yapıya sahiptirler. Fiberton A.Ş. tesislerinde 25 m2 lik tek parça üretim yapılmış olmasına rağmen gerek doğal malzeme olan GRC nin sehim performansı ve gerekse taşıma limitleri göz önüne alındığında yaygın üretim ölçülerimiz karayolları gabari sınırlandırması nedeni ile bir yönü 2,5 m den fazla olamaz. Diğer kısmın uzunluğu ise betonarme kat yüksekliği de dikkate alınarak ortalama 3,2 m seviyelerinde dir. Ancak farklı boylarda da üretim yapılabilmektedir.

GRC Prekastlar ısı yalıtımlı üretilir mi ?

GRC Prekastlar ısı yalıtımlı üretilir mi ?

GRC Prekastlar ısı yalıtımlı olarak üretilebilmektedirler. Dolayısıyla, Fiberton ısı yalıtımlı cephe panelleri GRC kabuk, uygulamanın yapılacağı bölgeye ve proje gereksinimine bağlı olarak sabitleme aparatları ile güçlendirilmiş taş yünü, file uygulanarak sonlandırılır. Böylece, bu hali ile kompozit hale gelmiş ısı yalıtımlı cephe panelleri A1 yanmazlık sınıfındadır.

Montaj

GRC Prekastlar binaya nasıl monte ediliyor?

GRC Prekastlar binaya nasıl monte ediliyor?

Firmanın teknik ofisinde görev yapan mimar, mühendis, tasarımcı, tekniker gibi ekip modellemeden kalıba, üretimden montaja kadar olan tüm süreci titizlikle değerlendirerek proje gerekliliğine göre hazırlanan projeler ilgili departmanlar ile paylaşılmakta ve tüm süreç bu projelere göre şekillenmektedir. Ayrıca, montaj ekipleri için hazırlanan montaj kitapçığında, GRC Prekastlar mutlaka binanın betonarmesine özel dizayn edilmiş ankrajlar vasıtası ile yapılması sağlanır. Böylelikle, tüm süreç proje proje mimarının denetiminde takip edilmektedir.

Montajı yaparken cephede iskele kullanılır mı ?

Montajı yaparken cephede iskele kullanılır mı ?

Montaj da farklı tiplerde iş iskelesi kullanılmaktadır. Mutlaka, kullanılacak iş iskelesinin bakımlı ve ISG uzmanlarının onayladıkları tip iskele olmalıdır.

Derz aralarını ne ile dolduruyorsunuz ?

Derz aralarını ne ile dolduruyorsunuz ?

Her zaman, derz boşluklarına elastik özelliği olan yüksek yapışma performansına sahip yüksek UV direncine sahip özel ürünler kullanılmaktadır.

Kalite

Kalite belgeleriniz tam mı , varsa hangi belgeleriniz var ?

Kalite belgeleriniz tam mı , varsa hangi belgeleriniz var ?

Şirketimiz, mutlak kalite ilkesi ile çalışmaktadır. Bu sebeple, Fiberton A.Ş. tesisleri TSE yeterlilik belgesine sahiptir. Ayrıca, Fiberton A.Ş. ürünleri TS 12467 kalite belgesine sahip az sayıdaki üreticiden biridir. Dolayısıyla, firmamız, dünya GFRC üreticilerinin üye olduğu GRCA üyesidir. Ayrıca, Fiberton A.Ş. ürünleri CE işaretlenmesine sahiptir. Ayrıca, ISO 9001:2015 Kalite yönetim sistemleri, ISO 14001:2015 çevre yönetimi sistemleri ve ISO18001:2015 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri belgelerine sahiptir. Kalite belgelerimize ulaşmak için burayı tıklayınız.

Garanti süreniz ne kadardır ?

SSS Sıkça Sorulan Sorular – Garanti süreniz ne kadardır ?

Garanti süresi 24 aydır.

Garanti süresi bittikten sonra oluşan hasar ve bakımlarda ne yapıyorsunuz ?

Garanti süresi bittikten sonra oluşan hasar ve bakımlarda ne yapıyorsunuz ?

GFRC/GRC cephe ürünleri arasında onarılabilen tek üründür. Genellikle, bu onarımlar firmamız bakım ekibi tarafından ücret karşılığı yapılmaktadır. Ayrıca, yüzey temizlik ve mastik onarımlarında da ücret karşılığı hizmet vermekteyiz. Lütfen teklif alınız.

Malzeme temizlenir mi ? Temizlik nasıl yapılır ?

Malzeme temizlenir mi ? Temizlik nasıl yapılır ?

Genellikle, dış mekanlarda uygulanan her ürün de olduğu gibi GFRC Prekastlar da kirlenebilmektedir. Elbette, temizlikleri oldukça basittir. Kolayca, arap sabunu ilave edilen suyu tazyikli şekilde yüzeye uygulayarak sonrasında fırça, sünger benzeri aparatlar ile temizlenir. Ayrıyeten, bünyeye derin nüfus etmiş inatçı kirlenmeler özel kimyasal temizleme ürünleri ile temizlenmektedir.

Malzemenin bileşenleri nelerdir ?

Malzemenin bileşenleri nelerdir ?

Çimento,uygun granül ve saflıkta silis kumu, AR Glas elyaf, betona üstün vasıflar kazandıran likit ve toz katkılar vb.

GRC Prekastlar boyanabiliyor mu ?

GRC Prekastlar boyanabiliyor mu ?

Uygun vasıflardaki astar uygulamasından sonra her hangi bir dış cephe boyası ile boyana bilmektedir.

GRC Prekastlar renkli üretilebiliyor mu?

GRC Prekastlar renkli üretilebiliyor mu?

GRC prekastlar renkli de üretilebilmektedirler. UV dayanımı yüksek pigmentler ile renkli üretim yapılabilmektedir. Ancak önerimiz pastel renklerin kullanılması. Koyu renklerde bir dizi sorunlar yaşanabilmektedir. Koyu renk taleplerinde dıştan boyama önerilmektedir. Sıkça sorulan sorular arasında olan bu konuda tekstürlü yüzeylerin derinlik kayıplarını minimuma indirgemek için emprenye özelliklerine sahip boyalar da kullanılabilmektedir.

Malzemenin ağırlığı ne kadardır?

SSS Sıkça Sorulan Sorular – Malzemenin ağırlığı ne kadardır?

GRC Betonu 2000 kg/m3 ağırlığındadır. GRC Prekastlar donatı olarak çelik yerine elyaf kullanımından dolayı 10 mm ye kadar ince üretilebilmektedir. Doku, şekil vb. gereklilikler de dikkate alınarak seri üretimlerde GRC Prekast kalınlıkları 15 mm civarındadır. Buda 2000*0,015 mm=30 kg/m2 dir. Bu hesaplamaya statik hesaplamalara göre çıkacak çelik taşıyıcılar ve ankrajlar dahil edilmemiştir.

Bu malzemenin su iticilik özelliği var mıdır ?

Bu malzemenin su iticilik özelliği var mıdır ?

GRC Prekastlar ciddi su itici özelliğe sahiptirler. Standartlara uygun alınan GRC Prekastlar su geçirmez.

Malzemenin bir süre sonra çatladığını ve cephenin su aldığını söylüyorlar doğru mu ?

Malzemenin bir süre sonra çatladığını ve cephenin su aldığını söylüyorlar doğru mu ?

Standartlara uygun üretilen ürünlerde çatlama oluşmaz. Ancak, özellikle maliyet düşürmek için kullanılması gereken AR Glass elyaf yerine C sınıfı veya diğer sınıflarda elyaf kullanılırsa yaygın çatlaklar gözlenir. GRC Prekastlar ince dökümleri nedeni ile üretim sürecinin çok hassas izlenmesi gerekir. GRC Prekastlar fabrika ortamında üretilmelidirler. Şantiye ortamında üretilen ürünlerde bu tür yapısal sorunlar yaygın olarak gözlenmektedir. Yeterli kürleme yapılmayan ürünlerde de çatlamalar oluşur. Bu neden ile GRC Prekastların üretim ortamı ve üreticinin kullandığı hammaddelerin uygunluğu hayati önemdedir. Önerimiz TSE belgeli ürünlerin tercih edilmesi olacaktır.

Montajdan sonra ne sıklık ile bakım yapmak gerekir ?

Montajdan sonra ne sıklık ile bakım yapmak gerekir ?

GRC Prekast ürünler oldukça mukavimdirler. Günümüzde, yapılan yaşlandırma testlerinde 50 yıl da 1 mm doku kaybettiği gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, standartlara uygun üretilen GRC Prekastlarda herhangi bir yapısal çatlak oluşmaz. Ezcümle, ürünler orijinal hali ile bakım gerektirmemektedir. Ancak, derz boşluklarına uygulanan dolgu mastikler veya yüzeye uygulanan boyalar, üretici firmaların önerileri doğrultusunda bakım veya yenileme yapılır. Ayrıca, yüzey kirlenmelerine karşıda belli periyotlarda temizleme işlemi uygulamak uygundur.

Genel

Prekast Cephe Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

SSS Sıkça Sorulan Sorular – Prekast Cephe Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

Prekast Cephe Fiyatları cephede kullanılan prekast (GRC) elemanlarının tekrarına ve kalıp türüne bağlı olarak belirlenmektedir. Bu sebeple, FİBERTON A.Ş. çalıştığı proje tekliflerinde kalıp tiplerine ilişkin pozları belirtmekte ve böylelikle her pozun m2 cinsinden değeri incelenebilmektedir. Devamını oku…

Prekast Beton Nedir ?

Prekast Beton Nedir ?

Cephe kaplama elemanları olan prekast beton, diğer adıyla GRC(Glassfibre Reinforced Concrete) beyaz portland çimento, %90 yada daha yüksek silis içerikli silis kumu, alkali dayanımlı cam elyafı, su ve diğer kimyasal bileşenlerle oluşturulan bir beton türüdür. Devamını oku…

Prekast Panel Hakkında Bilgilendirme

Prekast Panel Hakkında Bilgilendirme

Bahsi geçen beton elemanlar, ağırlıklı olarak düz prekast (GRC) ürünleri için ifade edilmektedir. Ancak, bazı üreticiler tarafından da yalıtımlı ürünlere panel adı verilmektedir. Devamını oku…

GRC Hakkında

GRC Hakkında…

GRC yada GFRC, Glassfibre Reinforced Concrete kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş, dilimizde cam elyaf katkılı beton olarak ifade edilen bir beton türüdür. Devamını oku…

GRC Nedir?

GFRC Nedir?

GFRC Nedir? sorusu prekast cephe kaplamaları ile ilgilenen herkesin ilk sorusu olmuştur. Diğer bir deyişle, teknik adı Cam Elyaf Takviyeli Beton olan, ingilizce tanımlamasının baş harflerinden oluşmuş, Glassfibre Reinforced Concrete Devamını oku…

Ön Dökümlü (Prekast) Nedir?

Ön Dökümlü (Prekast) Nedir?

Ön dökümlü (Prekast) nedir? Prekast ya da ön dökümlü olarak tanımlayabileceğimiz, kalıba dökülen anlamı karşımıza çıkar prekast denilince… Genel tanımlamasının dışında grc (glassfibre reinforced concrete) elemanları için de prekast ifadesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Devamını oku…

Fiberton dünyasından haberler

Fiberton olarak pek çok konuda atılımlarımıza ve sosyal sorumluluk projelerimize devam ediyoruz. SSS Sıkça Sorulan Sorular haricinde bizden haberler almak isterseniz Haberler başlığımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Detaylı teknik bilgiler

Gerek sektörümüz gerekse de prekast konularında daha detaylı teknik bilgilere ulaşmak için güncel bilgilerimizi paylaştığımız blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular-sss, FİBERTON A.Ş. tarafından, ilgili kesimin bilgi seviyesini arttırmayı amaçlamıştır.
Sıkça Sorulan Sorulara (SSS),FİBERTON A.Ş. cevap niteliğinde bilgilendirme yapmaktadır.