depremde prekast beton avantajı

Depremde Prekast Beton Avantajı

Depremde Prekast Beton Avantajı

Depremde prekast beton avantajı, her bir gfrc, grc yada uhpc panelin ayrı ayrı hareket edebildiğinden dolayı ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple, yüksek binaların en çok tercih edilen ürünü gfrc,grc yada uhpc cephe kaplama elemanıdır. Dolayısıyla, bu elemanlar, 60 yılda 1 mm yüzey kaybı ile yapılarda çok uzun süreli kullanıma imkan verir.

Cephe Kaplama Sistemleri Nedir?

Cephe Kaplama Sistemleri, yapıların dış yüzeylerinin profil, ankraj ve benzeri yardımcı malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Cepheye asılarak oluşturulan bu sisteme “Cephe Kaplama Sistemleri”denir. Cephe kaplama sistemlerinde prekast beton, aluminyum, cam ve doğal taş cephe kaplamasında kullanılan başlıca malzemelerdir.

Cephe sisteminin tasarım ve yapım aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, hava koşullarından kaynaklı olumsuzluklardan korunmaktır. Bunların içerisinde dış etkilere en dayanıklı ve uzun ömürlü olanı prekast gfrc /grc, yada uhpc beton kaplamasıdır. Gfrc, grc yada uhpc malzemeler, genel olarak prekast (ön dökümlü) beton olarak üretilir. Bu sayede duvar olarak kullanılabildiği gibi boyutsal olarak küçük parçalı paneller olarak da yapılabilinir. Bunun haricinde, birkaç kat yüksekliğinde panel olarak da üretilebilmesi mümkündür.

Mimari açıdan özgürlük sağlar. Ve kullanılabilirlik bakımından kolaylık sağlamaktadır. Böylelikle, büyük ölçekli projelerde maliyet ve zaman olarak avantaj elde ettirmektedir. Bu gibi özelliklerinden dolayı prekast gfrc/grc, yada uhpc beton cephe kaplama sistemlerinde çok fazla tercih edilmektedir.

Cephe Kaplama Sistemlerinde Nemin Rolü

Cephe kaplamada kullanılan malzemelerin en büyük düşmanı su ve korozyondur. Gfrc/grc , uhpc prekast beton, bünyesine aldığı düşük nem sayesinde yapısını uzun zaman muhafaza etmektedir. Bu bakımdan korozyona olan dayanıklılığı sayesinde bir adım öne çıkmaktadır. Prekast gfrc / grc betona, tasarım esnekliği sağlamaktadır. Böylelikle, yağmur suyunun silikon ve benzeri ikinci bir ek malzemeye ihtiyaç duymadan tahliyesine imkan sağlanır.

Cephe kaplama sistemleri içerisinde dünyada GRC veya GFRC olarak bilinen cam elyaf katkılı beton cephe panelleri ülkemizde de avantajlarından dolayı özellikle yüksek binalarda  en çok kullanılan prekast dış duvar elemanı haline gelmesini sağlamıştır.

Özetlemek gerekirse, benzer cephe kaplama sistemleri ile mukayese edildiğinde gfrc,grc yada uhpc açık ara öndedir. Betonun avantajlarını yapıların dış görünüşüne katkı koyan bir yapıda olduğu kolayca görülmektedir. Detaylı teknik bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız