UHPC Yüksek Dayanımlı Beton Panel

UHPC Yüksek Dayanımlı Beton

UHPC Yüksek Dayanımlı Beton, Günümüz Mimarisine Işık Tutuyor

UHPC yüksek dayanımlı beton (Ultra High Performance Concrete) yenil nesil beton türleri arasında yer almaktadır. Ekseriye, beton ile teknolojik ürünlerin birleşiminin sonucunda ortaya çıkan uhpc, yapılarda artık mimari beton olarak da adlandırılmaktadır. Böylece, cephede özgün tasarımların uygulanmasına imkan verilmektedir. Ayrıca, yapıların cephesine daha az ağırlık uygulanmakta, ve böylelikle deprem açısından güvenli yapılar oluşturulmaktadır.

UHPC Yüksek Dayanımlı Beton Kullanım Alanları

Başlangıçta, UHPC’nin kullanım alanları başlangıçta yüksek basınca karşı dayanımı sayesinde köprü ve otoyollardı. Ayrıca, son yıllarda yapıların cephelerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Ancak, cephedeki kullanımları daha bugünden diğer kullanım alanlarını geride bırakmıştır. Kısacası, modüler sistem olarak tasarlanan paneller, güvenlik ve sağlamlık ile birlikte uygulama kolaylığını da beraberinde getirmektedir.

UHPC Montaj Şekilleri

Genelde, geleneksel gfrc / grc (prekast) beton cephe kaplama elemanı üretim yöntemlerinden biri olan premix olarak üretimi yapılmaktadır. Bu sebeple, üretim sonrası panel arkasına açılan bağlantı elemanı yeri ile montajı yapılmaktadır. Zira, panel içerisine üretim aşamasında da sabitlenen bağlantı elemanları da mevcuttur. Nitekim, uluslararası projelerde sağlamlığı ve kalitesi onayl bağlantı elemanları kullanan FİBERTON A.Ş., kendi tasarladığı bağlantı elemanları ile de montaj konusunda destek verir.

UHPC Üretimi

Sprey ve premix olarak üretimi yapılmaktadır. Ancak, premix üretim genellikle tercih edilmektedir. Premix üretiminde kullanılan özel karışım sayesinde beton kendinden yerleşir, kalıbın şeklini alır.  Üretim sonrası kürleme işlemleri yapılmaktadır. Kalıptan çıkarılan panellere, yüzey işlemleri uygulanır. Ürünlerin kalite standartları belirlenirken PCI ve diğer uluslararası yayımlanan makalelerden destek alınmakta, güncel gelişmeler takip edilmektedir. Yüzey işlemi uygulanan paneller, özel taşıma sandıklarına yerleştirilmektedir. Böylelikle şantiye sahasında hava şartları veya olası darbelerden korunmaya çalışılmaktadır.

UHPC Yüksek Dayanımlı Beton Avantajları

Yüksek basınca karşı sahip olduğu mukavemet sayesinde, uhpc, yapılarda uzun süreli ömre sahip olmaktadır. İstenilen tekstürde yapılabilmekte, standart yada farklı ( daha büyük motiflerin oluşturulabildiği modüler sistemler) boyutlarda üretilebilmektedir. Kalıpta üretildiğinden dolayı, projenin ilerleyişinden bağımsız üretilebilmektedir. Stoklanarak zamandan tasarruf edilmektedir.

UHPC Yüksek Dayanımlı Beton Tasarım Özgürlüğü

Tasarımda mimarların hayal gücünün sınırlarını zorlamaktadır. Reckli kalıplarının da kullanılabildiği beton elemanlar, tasarım açısından zengin bir portföye sahip olmanızı sağlamaktadır. Beton panellere uygulanabilecek 3 boyutlu tasarımlar ile görsel açıdan tatmin edici sonuçlar ortaya çıkar. Böylelikle, en verili çalışma ortamı diğerlerine nazaran gerçekleşmiş olur.

UHPC Beton Panel
UHPC Yüksek Dayanımlı Beton üreticisi FİBERTON A.Ş.

Diğer ürünlerimizi incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Benzer yazılarımız