Cephe Kaplamalarında Prekast GFRC Malzemesinin Önemi

Cephe Kaplamalarında Prekast GFRC Malzemesinin Önemi

Cephe Kaplamalarında Prekast GFRC Malzemesinin Önemi

Cephe kaplamalarında prekast GFRC malzemesinin önemi değerlendirilmeye alındığında karşımıza gfrc malzemesinin cephede kullanılacak en doğru malzeme olduğu ortaya çıkmaktadır. Bina dış kaplama işlerinde, prekast grfc (glass fibre reinforced concrete) malzemesinin tercih edilmesinin en önemli sebebi, esnek malzeme olması, yapılarda güvenle kullanılmasıdır. Ayrıca 60 yılda 1mm yüzey kayıpları ile birlikte cephede kullanılabilecek uzun ömürlü malzemelerden bir tanesidir. Diğer detaylı bilgiler için ürün linkimize tıklayabilirsiniz.

Cephe kaplamalarında tercih edilen malzeme çok önemlidir. Ayrıca ana taşıyıcı yapıya olan bağlantı şekilleri ve bağlantı malzemeleri de önemlidir. Örneklemek gerekirse korozatif etkinin yüksek olduğu deniz kenarına yapılarda galvaniz kaplı bağlantı elemanları kullanılmaktadır. Kuşkusuz, aluminyum yada paslanmaz çelik malzemeler de tercih edilir.

Fiberton A.Ş., geleneksel gfrc / grc malzemelerinde innovatif çözümlemeler sunar. Ayrıca, prekast ürünleri korozyona karşı dayanıklı cephe malzemesi olarak ön plana çıkmaktadır.

Bir çok, Gfrc / grc malzemeler dışında Fiberton A.Ş., uhpc (ultra high performance concrete) gibi yüksek dayanımlı beton malzemelerin de üretimi yapmaktadır. Ayrıca, hafif cephe kaplaması olan UHPC’yi çok dayanıklı beton haline getirebilmektedir.

UHPC ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

CEPHE KAPLAMA : Yapıların Olmazsa Olmazı

Cephe Kaplama, yapıların en önemli unsurlarından birisidir.

Yalıtımın korunması ve binanın dış etkenlere karşı kalkan oluşturması için yapılmaktadır.

Pek çok malzeme türü olup, yapının ihtiyacına göre malzeme seçilmesi gerekmektedir.

Bazı durumlarda cephe kaplama sistemleri tercih edilmeden yalıtım üzeri dekoratif sıva ve dış cephe boya uygulamaları yapılarak binalar tamamlanmaktadır.

Cephe Kaplama Çeşitleri

Yaygın olarak ise, seramik, fiber cement, prekast, grc yada gfrc olarak adlandırılan ürünler de son katman olarak kullanılmaktadır.

Bu nedenle, yapının bulunduğu hava şartlarının sınıflandırmasına göre cephe kaplama malzemesi seçilmelidir.

Isı farklılıklarının (gece- gündüz gibi kısa zaman zarfında oluşan farklılıklar) yüksek olduğu bölgelerde, daha esnek malzemeler seçilmelidir. Ya da termal gerilemelere mukavemetli malzemeler seçilmelidir.

Yalıtımlı cephe kaplama örnekleri nelerdir?

Birçok cephe malzemesinde yalıtım ayrıca uygulanmaktadır. GFRC / GRC  üretimi Fiberton A.Ş.’nin Mersin‘deki tesislerinde yapılmaktadır. Üretim esnasında karkas ile prekast kaplama elemanı arasına, uzman ekipler eşliğinde yalıtım plakaları yerleştirilir. Bu plakalar, lamda ısıl değerini sağlayacak olan yalıtım plakalarıdır. Genelde bu malzemeler panel olarak isimlendirilmektedir.

Detaylı bilgi için uzman ekiplerimizle irtibata geçmenizi rica ederiz.

Benzer Yazılarımız