prekast panel

  • Home
  • /
  • prekast panel

Prekast Panel Nedir?

Prekast Panel, diğer adıyla GRC (Glassfibre Reinforced Concrete) beyaz portland çimento, %90 yada daha yüksek silis içerikli silis kumu, alkali dayanımlı cam elyafı içerir. Ayrıca su, akışkanlaştırıcılar ve diğer kimyasal bileşenlerle bağdaştırıcılar da üretim aşamasında karışıma eklenir. Premix ya da Sprey teknolojisi kullanılarak 8-10 yada 18 değerlerinde üretim fabrika koşullarında yapılır. Premix sistemin, önceden hazırlanmış karışımın kalıp içerisine dökülmesiyle gerçekleşir. Sprey sisteminde, kum, çimento, su ve diğer kimyasalları içeren karışım, alkali dayanımlı cam elyafı ile birlikte kalıp içerisine püskürtülür.

Gerek üretim metodolojisi gerekse de kalite standartları bakımından geleneksel prekast (GRC) ile farklılığı bulunmayan panel prekastın dekoratif öğelerin fazlaca bulunmadığı projelerde geneli ifade etmesi bakımından yaygın kullanımı söz konusudur.

Prekast kelime anlamıyla ön üretimli anlamını taşır. Ancak ülkemizde yaygın bir biçimde GRC(Glassfibre Reinforced Concrete) ürününü ifade etmek için de kullanılmaktadır.

Prekast Panel Yalıtımlı Üretilebilinir Mi?

Panel prekast, ağırlıklı olarak düz prekast (GRC) ürünleri için ifade edilir. Ancak bazı üreticiler tarafından da yalıtımlı ürünlere panel adı verilmektedir. Yalıtım olarak taşyünü yada mineral yün kullanılmakta olup genelde 5cm kalınlığında ve 50 dns yoğunlukta yalıtım tercih edilir. Üretim aşamasında prekast içerisine konulan pimler, yalıtımın hareketini sınırlayarak panel içerisinde sabit durmasını sağlar.

Cephede su yalıtımının sağlanması ve ısı köprülerinin önlenmesi adına paneller binili olarak imal edilmelidir. Binili sistemde üst panel ile alt panel arasında suyun geçişini önleyen 15-20 mm yüksekliğinde set alt panel üzerinde oluşturulmaktadır. Daha sonrasında fitil ve mastik uygulamasıyla su yalıtımı tamamlanmış olur.

Son yıllarda geliştirilen mineral yün, silikonize emprenye içerdiğinden bünyesindeki suyu tahliye eden yapıya sahiptir. Aynı zamanda esnek yapısı sayesinde daha yüksek yoğunluklarda bile eğrisel bölümlerin ısı yalıtımında performans düşüklüğü yaratmaz.

Prekast üreticileri birliği olan GRCA (Glassfibre Reinforced Concrete Assosiation) ürün ile ilgili test metotlarını yayınlarında ifade etmektedir. Halihazırda uygulanmakta olan test yöntemleri EN 1170-1….EN 1170-8 olarak 8 testtir. GRC-FİBERTON bünyesinde bulunan laboratuvarı sayesinde prekast ile ilgili tüm testleri yapmakta olup, işverenlerini periyodik olarak bilgilendirmektedir.

Tüm projelerimizi incelemek için lütfen tıklayınız.

GRC-FİBERTON GRC PREKAST PANEL
Prekast Panel konusunda satış temsilcimiz sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyar.