Prekast Beton

  • Home
  • /
  • Prekast Beton

Prekast Beton Nedir?

Prekast Beton, diğer adıyla GRC (Glassfibre Reinforced Concrete) beyaz portland çimento, %90 yada daha yüksek silis içerikli silis kumu, alkali dayanımlı cam elyafı içerir. Ayrıca su, akışkanlaştırıcılar ve diğer kimyasal bileşenlerle bağdaştırıcılar oluşturulur. Premix ya da Sprey teknolojisi kullanılarak üretimin fabrika koşullarında yapılır. Premix sisteminde önceden hazırlanmış karışım kalıp içerisine dökülür. Sprey sisteminde ise, beton karışımı, alkali dayanımlı cam elyafı ile birlikte kalıp içerisine pulvarize edilir.

Prekast kelime anlamıyla ön üretimli anlamını taşımakta olup, GRC(Glassfibre Reinforced Concrete) prekast beton ürününü ifade etmek için de kullanılmaktadır. GRC(Glassfibre Reinforced Concrete) , fabrikada kalıba dökülerek yada sprey ile püskürtülerek oluşturulan bir malzeme olduğu için prekast ülkemizde prekast da denilmektedir.

Prekast Beton Hangi Kalite Standartlarında Üretilir?

GRCA (Glassfibre Reinforced Concrete Assosiation), GRC üreticileri birliği olup, İngiltere’de yer almaktadır. Prekast (GRC) ile ilgili güncel bilgileri, üretim sırasında ve sonrasında yapılması gereken testleri, malzeme içerikleri gibi önemli bilgilere www.grca.org.uk adresinden ulaşabilirsiniz. Avrupa’da kabul edilmiş test yöntemleri EN 1170-1….EN 1170-8 olarak 8 test ile belirlenmiştir. GRC-FİBERTON Avrupa’da kullanılan test yöntemlerini kendi laboratuvarında yapmakta olup, ilgili test sonuçlarını proje yetkileriyle paylaşmaktadır.

Uluslararası standart olan EN 12467, prekast betonun kriterlerini belirleyen unsur olmakla birlikte Türk Standartları Enstitüsü ilgili standardı TS EN 12467 olarak uygulamaktadır. Malzeme kalitesini günlük, haftalık ve 28 günlük periyotlarla test eden ve bu şartlarla alınan belgeyi güncel tutan TSE, kaliteli yapıların mimarıdır. GRC-FİBERTON, TS EN 12467 belgesine sahiptir. Tüm kalite belgelerimizi incelemek için lütfen tıklayınız.

Yapı inşaasında kullanılmakta olan betonun bünyesinde donatı görevi olarak çeliği barındırırken, prekast beton ise çelik üstlendiği bu görevi alkali dayanımlı elyafa bırakmıştır. Nem ve rutubetten etkilenmeyen alkali dayanımlı elyaf sayesinde yapı uzun yıllar sağlam kalmaktadır. Prekast beton, sprey teknolojisi ile üretim yapıldığında alkali dayanımlı elyaf beton karışımı içerisinde 3 boyutlu olarak dağıldığından malzemenin çekme ve basma değerleri standart betona göre 3 kat daha yüksektir. Yapımı tamamlanmış projelerimizi incelemek için lütfen tıklayınız.

GRC-FİBERTON GRC PREKAST BETON
Detaylı bilgi için satış temsilcimiz sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyar.