grc

GRC Nedir?

GRC yada GFRC, Glassfibre Reinforced Concrete kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş, dilimizde cam elyaf katkılı beton olarak ifade edilen bir beton türüdür. Ülkemizde yaygın olarak prekast adı ile de isimlendirilmektedir.

Bileşenleri

GRC (Glassfibre Reinforced Concrete) temelde 4 ana bileşen ile üretilmektedir. Bunlar : beyaz portland çimento, %90 yada daha yüksek silis içerikli silis kumu, alkali dayanımlı cam elyafı ve sudur. Kürlemeyi yada akışkanlığı kontrol altına almak için ayrıca akışkanlaştırıcılar ve diğer kimyasal bileşenler de kullanılmaktadır.

GRC Üretim Teknolojisi

Temelde iki ana metod olan premix yada sprey teknolojisi kullanılmaktadır. Premix teknolojisi tüm karışımın büyük bir mikserde hazırlanmasından sonra kalıp içerisine dökümünü kapsar. Genellikle dolu döküm yada çift kalıp ile üretim yapılması gereken malzemeler için kullanılmaktadır. Premix üretime örnek olarak balustrad gösterilebilinir.

Sprey teknolojisi, alkali dayanımlı elyaf dışındaki tüm malzemelerin mikserde karıştırılmasını ve kalıp yüzeyine püskürtme esnasında elyaf ilavesini kapsar.

Üretiminde Kullanılan Kalıp Türleri

Üretimi yapılacak prekast elemanlardaki eğrisellikler, şekil değişiklikleri, tekstürlü olması yada tekstürün derinliği, kalıp türüne etki eder. Ancak bunlarla birlikte kalıptan alınacak döküm miktarı, dolayısıyla kalıbın kullanım verimliliği de kalıp seçiminde etkin rol oynar. Kalıp türleri arasında ahşap ve polyester kalıplar yoğun olarak tercih edilmekte olup, özel durumlarda silikon yada kauçuk kalıplarla da üretim yapılabilmektedir.

GRC Elemanları Bağlantı Şekilleri

GRC geleneksel yöntemlerle ve spray metodolojisi ile üretilecekse, beton kalıp içerisinde yaş halde iken hareketleri stabilize etmek ve bağlantı noktaları oluşturmak maksadıyla karkas yerleştirilir. Rüzgar yükleri ve deprem yükleri ile grc elemanın ağırlığı göz önünde bulundurularak yapılan statik hesaplamalar sonucunda karkası oluşturacak metal elemanlar belirlenir. Karkas bileşenleri temel olarak Q8 çelik çubuk (ped) , kutu profil ve halfen c kanalından oluşmaktadır. Kaynak esnasında oluşan yüksek ısının profil yüzeyini eritmesi, profil kalınlığın azalmasına ve az ısıya maruz kalan bölümlerdeki çeliğin susuz kalarak gevrekleşmesi sebebiyele GRC – FİBERTON karkaslarında 2.5 mm altında profil kullanmamaktadır. Halfen c kanallarına projenin detaylarına uygun ankrajlar ile T bağlantı civataları ve A2 sınıfı paslanmaz dübel kullanılarak montajı sağlanır.

GRC-FİBERTON GRC
GRC konusunda satış temsilcimiz sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyar.